11 LISTOPADA NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI – Premiera tryptyku. Teatr STU godz. 17.00

Teatr Stu

08 lis 11 LISTOPADA NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI – Premiera tryptyku. Teatr STU godz. 17.00

W krakowskim Teatrze STU trwają ostatnie przygotowania do premiery tryptyku „Wędrowanie wg Stanisława Wyspiańskiego. Wesele Wyzwolenie Akropolis”. Tak spełni się marzenie szefa i założyciela tej sceny Krzysztofa Jasińskiego, który kieruje nią niemal pół wieku.

– Teatr STU powstał jako scena studencka – przypomina Krzysztof Jasiński. – Oprócz spektakli, które budowały naszą historię, wzbudzały dyskusję i z którymi objechaliśmy niemal cały świat, zawsze miałem w sercu coś, co nazwałbym „teatrem niemożliwym”. Myślałem o nim z pokorą, wiedziałem, że muszę do niego dorosnąć, nim przyjdzie chwila, kiedy stanie się on faktem. Dotyczyło to przede wszystkim twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Teraz, kiedy zbliża się jubileusz 50-lecia Teatru STU, postanowiłem rozpocząć wędrówkę z Wyspiańskim.  Myśląc o wystawieniu dramatów Wyspiańskiego w naszym teatrze, zawsze miałem w pamięci słowa Konrada: „A my mamy wielką scenę: dwadzieścia kroków wszerz i wzdłuż” – dodaje reżyser. – Długo mnie to blokowało, zastanawiałem się, jak w kameralnych warunkach Teatru STU uda nam się pomieścić nie tylko „Wyzwolenie”, ale też „Wesele” i „Akropolis”, bo z tych utworów składać się będzie nasz tryptyk. Zdarzeniem przełomowym na tej drodze okazała się realizacja „Króla Leara”. Pomyślałem wtedy: skoro pomieściliśmy ten dramat Szekspira, poradzimy sobie z Wyspiańskim. W „Wyzwoleniu” aktorzy wyłaniają się z przejść między widownią, zza kulis, zza kolumn, z przestrzeni, gdzie znajdują się muzycy. Widz ma poczucie współuczestnictwa w całej opowieści.  Tryptyk „Wędrowanie według Stanisława Wyspiańskiego” pomyślany jest tak, by poszczególne postacie, grane przez tę samą dwunastkę aktorów, „dialogowały” ze sobą. Obsada, jak zapewnia reżyser, została starannie dobrana.

To wielkie wydarzenie artystyczno-logistyczne „Wędrowanie według Stanisława Wyspiańskiego” będzie pokazywane w całości w 50 miastach Polski. Podróży patronuje Związek Miast Polskich.

– To szalone przedsięwzięcie – podkreśla Krzysztof Jasiński – będzie możliwe dzięki sponsorowi, na którego od lat nasz teatr może liczyć. Zapraszamy więc do wspólnej wędrówki po świecie przemiany duszy polskiej. Kto wie, dokąd dotrzemy…