Twórcy

Krzysztof Jasiński

Krzysztof Jasiński

Reżyser teatralny i telewizyjny, założyciel Teatru STU w Krakowie (1966), z którym objechał największe festiwale na świecie. Od 1997 roku jest również dyrektorem artystycznym Krakowskiego Teatru Scena STU.

Jest twórcą spektakli okrzykniętych manifestem pokolenia: Spadanie (1970), Sennik polski (1971), Exodu (1974). Do osiągnięć reżyserskich należą m.in.: pierwsze polskie wystawienie powieści M. Bułhakowa Mistrz i Małgorzata pt. Pacjenci (1977), Samuela Becketta Czekając na Godota (1992) oraz Szczęśliwe dni (2007), Szekspirowski Hamlet (2000) i Król Lear (2009), Biesy Dostojewskiego (2007), Zemsta Fredry (2004) oraz tryptyk St. Wyspiańskiego Wesele (2013), Wyzwolenie (2012), Akropolis (2014).

Inscenizował także opery wystawiane z wielkim rozmachem w plenerze i transmitowane przez telewizję m.in.: Makbet i Rigoletto Verdiego z Teatrem Wielkim w Poznaniu, Giocondę Ponchiellego z Operą Wrocławską, Halkę Moniuszki z Operą Krakowską.

Reżyserował musicale i widowiska muzyczne m.in: słynną Szaloną lokomotywę Witkacego z muzyką Grechuty i Pawluśkiewicza, Kur zapiał i Harfy Papuszy Pawluśkiewicza a także Chicago J. Candera  oraz Stepping out R. Harrisa w Teatrze Komedia w Warszawie.

Specjalizował się w realizacji wielkich widowisk plenerowych. Były to m.in. Pieśni Wawelu wg Wyspiańskiego pokazywane przez 10 lat w zakolu Wisły pod Wawelem, widowiska na Expo w Sewilli i Lizbonie, widowisko otwarcia Uniwersjady w Zakopanem. Reżyserował kilkadziesiąt widowisk telewizyjnych oraz legendarne już Benefisy w Teatrze STU.

Był reżyserem Teatru Narodowego w Mexico City (Compania National de Teatro), gdzie wystawił Operetkę – pierwszego Gombrowicza w Ameryce Łacińskiej, która poszła ponad 200 razy i była wielkim sukcesem Teatru Narodowego. Podobnym sukcesem było wystawienie pierwszego Witkacego w Związku Radzieckim- Wariata i zakonnicę  w Teatrze Narodowym w Mińsku na Białorusi.

Był Dyrektorem i Redaktorem Naczelnym TVP Kraków oraz Dyrektorem Programowym Canal +. Współpracuje z Festiwalem Gwiazd w Międzyzdrojach od początku jego istnienia.

Za swoją działalność na polu kultury otrzymał wiele nagród i odznaczeń, m.in.:

  • Nagroda Prezesa Rady Ministrów I stopnia za twórczość artystyczną – 1979
  • Złoty Krzyż Zasługi – 1977
  • Krzyż Kawalerski OOP- 1986
  • Krzyż Komandorski OOP – 2000
  • Nagroda honorowa Fundacji Kultury Polskiej za działalność artystyczną – 2001
  • Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis- 2005
  • Superwiktor 2011
  • Nagroda Miasta Krakowa 2013
  • Honorowe Obywatelstwo Miasta Śmigla
Jan Kanty Pawluśkiewicz

Jan Kanty Pawluśkiewicz

Jest jednym z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej, teatralnej i rozrywkowej w Polsce. W Teatrze STU skomponował muzykę do wielu spektakli  m.in.  Szalona lokomotywa, Ubu skowany, Kur zapiał, Wariat i zakonnica, Zabawa, Wielkie kazanie księdza Bernarda, Wyzwolenie, Wesele.

Karierę artystyczną rozpoczął w 1966 roku jako jeden ze współzałożycieli kabaretu Anawa, który z czasem przerodził się w zespół muzyczny z wokalistą Markiem Grechutą. Autor muzyki wielu znanych piosenek z repertuaru Marka Grechuty, Andrzeja Zauchy czy Grzegorza Turnaua Jest kompozytorem wielu form muzycznych, między innymi: Opery żebraczej, oratorium Nieszpory Ludźmierskie, poematu symfonicznego Harfy Papuszy. Laureat wielu nagród m. in. za muzykę do filmu Papusza  otrzymał nagrodę 38. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Zbigniew Wodecki

Zbigniew Wodecki

Wokalista, multiinstrumentalista,  kompozytor, aranżer. W Teatrze STU jako aktor zadebiutował rolą Belzebuba w Sonacie Belzebuba Witkacego. Jest autorem muzyki do spektakli Teatru STU: Sonata Belzebuba, oraz do Wyzwolenia i Wesela wg Wyspiańskiego.

Związany był  z Piwnicą pod Baranami  i zespołem Anawa, a także z  Krakowską Orkiestrą Kameralną i Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji. Autor i wykonawca nieśmiertelnych przebojów muzyki popularnej. Prowadził program Droga do gwiazd. Był jurorem Tańca z gwiazdami.

Anna Czyż

Anna Czyż

Kostiumograf, projektant tkaniny drukowanej, grafik.
Jest absolwentką Wydziału Tkaniny i Ubioru na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Tworzy kostiumy do spektakli dramatycznych, baletowych, widowisk telewizyjnych, filmu. Współpracuje z Teatrem STU- zaprojektowała kostiumy do spektakli: Sonata  Belzebuba, Król Lear, Hamlet, Roma i Julian, Kolacja z Gustavem Klimtem,  Wesele, Wyzwolenie, Akropolis.

Sławomir Czyż

Sławomir Czyż

Architekt wnętrz, grafik, designer, scenograf. Jest absolwentem Wydziału Architektury Wnętrz na ASP w Krakowie. Od kilku lat współpracuje z Teatrem STU. Jest współautorem scenografii do spektakli: Sonata Belzebuba, Roma i Julian, Kolacja z Gustavem Klimtem, Wyzwolenie, Wesele, Akropolis.

Maciej Rybicki

Maciej Rybicki

Plastyk, malarz, scenograf, z Teatrem STU związany od lat. Autor lub współautor scenografii spektakli teatralnych (m. in. Hamlet, Król Lear, Zemsta,, Szczęśliwe dni, Biesy, Wariacje Tischnerowskie, Wyzwolenie, Wesele, Akropolis) i realizator techniczny szeregu innych. Projektant i realizator scenografii do wszystkich benefisów w Teatrze STU od 1995 roku (ok. 80 realizacji) oraz koncertów, imprez okolicznościowych i plenerowych. Sprawował opiekę konserwatorską nad Galerią Wielkich Obrazów (był autorem 3 z nich), był współautorem ekspozycji plenerowych (Kraków, Wrocław, Sewilla). Projektant logo dla Krakowskiego Teatru Scena STU.