Konferencja Prasowa w Teatrze im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach

18 gru Konferencja Prasowa w Teatrze im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach

16 grudnia w katowickim Teatrze odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca inaugurację tournee Teatru Stu z tryptykiem „Wędrowanie wg Stanisława Wyspiańskiego Wesele. Wyzwolenie. Akropolis” . 17 i 18 stycznia w Teatrze Śląskim w Katowicach w ramach projektu „Wędrowanie z Tauronem”,   dwa dni po 146. rocznicy urodzin wieszcza,  odbędą się pokazy naszego  spektaklu. Tym samym rozpoczniemy teatralną podróż do  50 polskich miast .

Dzięki tej inicjatywie publiczność w całej Polsce będzie miała możliwość obejrzenia inscenizacji tych szczególnie istotnych w naszej narodowej historii i kulturze dzieł wybitnego polskiego dramatopisarza w najlepszym aktorskim wydaniu – przekonywał Paweł Gniadek, dyrektor Departamentu Komunikacji Rynkowej i PR w TAURON Polska Energia, wielkiego mecanasa jubileuszowego projektu.

– Śląscy widzowie będą mieli okazję zobaczyć to wyjątkowe dzieło, jako jedni z pierwszych w Polsce. Cieszymy się, że to właśnie w Teatrze Śląskim noszącym imię Stanisława Wyspiańskiego rozpocznie się to wielkie przedsięwzięcie teatralne – podkreślała Krystyna Szaraniec, zastępca dyrektora Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

– Nigdy dotąd nie wystawiono trzech najważniejszych sztuk Wyspiańskiego jako jednego przedstawienia. Żaden teatr nie wystawił też tych trzech dramatów po kolei. Zadanie, którego się podjąłem, choć wydaje się karkołomne, dla mnie takim nie było. Jestem bowiem wielkim entuzjastą twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Ten tryptyk jest spełnieniem marzeń i ukoronowaniem mojej twórczości teatralnej – mówił w trakcie konferencji Krzysztof Jasiński, reżyser tryptyku, założyciel i dyrektor Teatru STU w Krakowie. – Nasze widowisko jest wierne założeniom autora, jednak zostało na tyle unowocześnione, by było atrakcyjne dla dzisiejszych odbiorców – podkreślał Krzysztof Jasiński.

Na zdjęciu od lewej: Robert Talarczyk, Krzysztof Jasiński, Krystyna Szaraniec, Paweł Gniadek; fot. Łukasz Karkoszka

żródło:Portal Katowicki