Premiera tryptyku za nami

Wesele

30 lis Premiera tryptyku za nami

Za nami premiera tryptyku „Wędrowanie wg Stanisława Wyspiańskiego. Wesele. Wyzwolenie. Akropolis”. Spektakl zaprezentowany w Teatrze STU 11 listopada 2014 został przyjęty przez widzów i krytyków z ogromnym uznaniem, a zespół aktorski nagrodzono długimi owacjami na stojąco. Przyjęliśmy to z wielką radością i poczuciem olbrzymiej satysfakcji. Pięcioletni trud pracy Krzysztofa Jasińskiego i Zespołu został zwieńczony sukcesem i potwierdzony bardzo pochlebnymi opiniami. W historii Teatru polskiego nie wystawiono nigdy dotąd Wesela, Wyzwolenia i Akropolis jako całościowego przedsięwzięcia. Żaden teatr nie wystawił po kolei tych trzech tytułów. Dyrektor Teatru STU Krzysztof Jasiński wiele lat przymierzał się do Wyspiańskiego. Chociaż zawsze do tekstów tego pisarza – jak stwierdził – podchodził z pokorą i dopiero teraz miał odwagę spełnić marzenia. Wystawianie dramatów Wyspiańskiego nazywał „teatrem niemożliwym”. Teraz jest pierwszym reżyserem, który wystawił kolejno trzy dzieła Wyspiańskiego w ramach jednego przedstawienia. Jak sam zaznaczał, to dzieło jego życia, które się nie powtórzy.
Po krakowskiej premierze, Wędrowanie według Stanisława Wyspiańskiego” odwiedzi 50 miast w całej Polsce. Pierwsze na trasie będą Katowice. W Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego Tryptyk pokazany będzie dwukrotnie 17 i 18 stycznia 2015. W spektaklu występują wybitni artyści, również najmłodszego pokolenia, znani już ze swoich dokonań filmowo-telewizyjnych. Organizatorem jest Fundacja STU, a wielkim donatorem produkcji tego widowiska jest TAURON Polska Energia S.A. przy współudziale Grupy LOTOS S.A. i Instal Kraków S.A.
To wielkie wydarzenie artystyczno-logistyczne oprócz ukoronowania drogi Teatru STU ma również upamiętniać 25-lecie wolności Polski. Projekt „Wędrowanie” objął honorowym patronatem Prezydent Polski.

Tags: